spacer
•  Asien
spacer
•  Karibien & Latinamerika
spacer
•  Europa & Syd- och Östafrika
spacer
•  Västafrika
spacer
•  Plans givarländer
spacer
spacer
Du är här Startsida  >  Plans värld  >  Karibien & Latinamerika  >  Haiti  >  Haiti svårt stormhärjat

Haiti svårt stormhärjat

2008-09-11

Över 500 personer har, enligt Haitis krishanteringsmyndighet, dödats till följd av de fyra tropiska stormar som svept fram över ön under de senaste veckorna. Hjälpinsatser har svårt att nå fram på grund av översvämningar. Som i de flesta katastrofer är barn bland de mest utsatta.

Top Left of Picture Frame Top of Picture Frame Top Right of Picture Frame
Side Left of Picture Frame Översvämningar i Jacmel på Haiti Side Right of Picture Frame
Bottom Left of Picture Frame Bottom of Picture Frame Bottom Right of Picture Frame

Situationen på den redan hårt ansatta ön förvärrades ytterligare när orkanen Ike drog över Haiti under den gångna helgen. Två stora broar förstördes tillsammans med tiotusentals hus och jordbruk.

Plans insatser i orterna Jacmel, Cayes-Jacmel på sydöstra Haiti, som drabbats av orkanen Gustav, handlar inledningsvis att få fram mediciner och rent vatten till de nödställda. Det byggs också nödbostäder till ett tusental personer som blivit hemlösa på grund av orkanen. Ungefär 800 hus har förstörts och över 2 700 familjer har drabbats. Hjälpen inriktar sig på att hjälpa samhällen att förbi beboliga och minska risken för att smittsamma sjukdomar börjar sprida sig. Plan erbjuder också krisstöd för traumatiserade barn.

Skolstarten för landets skolor, som var satt till den 8:e september, har flyttats fram till i början av oktober. Plan stödjer också införskaffandet av skolmaterial.

En tidigare version av denna nyhet publicerades 2008-09-09



Tipsa en vän| Utskriftsvänligt format| Lägg till bland favoriter




Till sidans topp

StartsidaOm PlanStöd PlanEngagera digFaddersidanFadder för ett projektPå gång inom PlanFadderkompisPressPlans världSkolorKontakta oss

spacer
spacer